Upravni odbor Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje donio je Odluku o redovitom usklađivanju mirovina sukladno članku 79. Zakona o MIO u iznosu od 3,82 %, s primjenom od 1. srpnja ove godine. Postotak od 3,82 primijenit će se na iznos mirovine koja je korisnicima prava pripadala za mjesec lipanj 2026. godine.
Korisnici će u rujnu, pored uvećane mirovine za kolovoz, primiti i razliku između isplaćene mirovine za mjesec srpanj i iznosa koji im pripada prema Odluci o usklađivanju.
Mirovine ostvarene u 2026. godini ne usklađuju se, s izuzetkom najnižih, zajamčenih i najviših mirovina.
Ovom odlukom utvrđen je konačan iznos drugog ovogodišnjeg usklađivanja mirovina, a isti je utemeljen na službenim podacima o porastu prosječne plaće i indeksa potrošačkih cijena za prvih šest mjeseci 2026. godine, a koje je objavio Federalni zavod za statistiku.
Prema tim podacima, prosječna plaća je u prvih šest mjeseci 2026., u odnosu na drugo polugodište 2025., porasla za 4,20 %, dok je indeks potrošačkih cijena u istom razdoblju porastao za 3,24 %. Prema navedenom, porast prosječne plaće je povoljniji faktor te se, sukladno Zakonu, u formuli uzima 60 % istoga što čini 2,52 % , dok 40 % porasta indeksa potrošačkih cijena daje 1,30 %, te se zbrajanjem navedenim postotaka dolazi do iznos od 3,82 %.


